Найпесимістичніші прогнози на цей рік не давав хіба що лінивий. Плачучи над похмурою статистикою продажів, маркетологи розводили руками і не чекали від майбутнього нічого доброго. Але чи така страшна криза, як її малюють? Особисто ми впевнені, що згубна не так сама криза, як бездіяльність і очікування страшних днів. Світу властиво змінюватися, і сучасна ситуація – це лише зміна, яка рано чи пізно мала наступити.
«Ти все співала – це справа! Так піди ж потанцюй!» – говорив мураха бабці в однойменній байці. Ось і для нас, шановні маркетологи та ТОП-менеджери компаній, настав час потанцювати. І це має бути зовсім не ритуальний танець з бубнами, а вибудована система продуманих і зважених рухів, які дозволять звернути навіть найстрашнішу кризу на свою користь.
Для початку пропонуємо поглянути на ситуацію, яка сьогодні переважає на всіх без винятку ринках. Головна її особливість полягає у різкому зниженні споживчої активності. Це, безперечно, мінус. А плюс у тому, що купувати люди, звичайно, стали менше, але не перестали зовсім. І не перестануть – глобальне суспільство споживання сформоване остаточно та безповоротно. І навіть зараз деякі бренди почуваються досить впевнено і продаються не гірше, ніж раніше. Їхній секрет – правильно збудований брендинг. У спокійні години їм вдалося закріпитися в споживчому кошику настільки міцно, що вони стали невід’ємною її частиною. Споживач не уявляє без них свого життя і, скорочуючи витрати на все інше, все-таки купуватиме улюблений бренд будь-що-будь.
Якщо ваші продажі стрімко поповзли вниз, це тривожний сигнал. Не треба списувати все на кризу. Якщо компанія зазнає збитків, це говорить і про те, що спочатку платформа взаємодії зі споживачем – брендинг та комунікації бренду – була побудована неправильно. І миттєві рекламні акції, знижки та інші дрібниці тут не допоможуть. Питання набагато серйозніше і вирішувати його треба на найглибшому рівні – на рівні менеджменту, маркетингу, брендингу. Поки не пізно.
Криза – це лакмусовий папір справжнього становища бренду. Якщо він тоне, значить, повинен був потонути через цілу низку помилок, допущених у процесі його створення. Тяжка економічна ситуація надає унікальну можливість переглянути свій бізнес, свій бренд чи портфель брендів, свої пропозиції. Це чудовий привід для того, щоб зробити їх краще, щоб провести брендинг або ребрендинг, вивести нові бренди або навіть започаткувати новий напрямок бізнесу. Це найкращий час для того, щоб скинути баласт непрацюючих, слабких проектів і почати набирати висоту з оновленими, актуальними пропозиціями.
Загалом криза – це, як не дивно, золотий період для брендингу. Гостра потреба активізує всі приховані можливості маркетингу, і брендинг породжує прекрасні твори, які завойовують споживчі уми і залишаються на ринку всерйоз і надовго. Згадаймо, що криза 1998-го принесла в Україну саме поняття “брендинг національних продуктів”, якого раніше в нашій країні просто не існувало. Проте ситуація змусила ринок зробити цей величезний стрибок. Думаємо, що нинішня криза в результаті переведе нас ще на кілька рівнів нагору. Тим більше, що українські компанії просто не мають іншого виходу.
Європейські домовленості відчиняють двері для іноземних товарів. В Україну вже скоро прийдуть західні бренди, засновані на солідних інвестиціях, розроблені та підтримувані досвідченими західними маркетологами та бренд-менеджерами, які пропонують цілком конкурентні ціни. І ось тоді те, що відбувається нині, може здатися національним компаніям просто «квіточками».
Це ще один аргумент на користь того, що криза – не привід закинути брендинг, а навіть навпаки – саме час ним зайнятися. Адже грамотний брендинг дозволить не лише якось вижити зараз, а й забезпечить стабільну платформу для подальшого успішного зростання та розвитку у довгостроковій перспективі. Зараз ще є можливість для того, щоб зайняти свою нішу та завоювати споживача, який потім залишиться з вами попри все. Інструмент для цього лише один – грамотний брендинг. Життєво необхідно готувати свій бренд до гострішої конкурентної боротьби, вивчати ринок, проводити брендинг чи ребрендинг, формувати цікаві пропозиції.
Ще один спосіб протистояти кризі – це брендинг інновацій. На перший погляд це здається цілковитою безглуздістю: збіднілий, позбавлений кредитів споживач, здавалося б, думає лише про те, як забезпечити свої мінімальні фізіологічні та психологічні потреби – які тут новинки! Але, хоч як це парадоксально, історія показує, що саме найскладніші економічні часи породжують масу успішних інноваційних продуктів. Звісно, виведення інновацій під час кризи – це досить ризикований крок. Але для деяких компаній брендинг інновацій може стати єдиним засобом для виживання, без якого вони довго не проіснують – хоча, можливо, поки що про це навіть не здогадуються. Як і традиційний брендинг, запуск інновації вимагає оцінки своїх можливостей та уважного аналізу цільової аудиторії, розуміння, як змінилися її погляди та уподобання та що їй потрібно в даний момент.
Будь-яку ситуацію можна обернути на свою користь. Щоб це вийшло і у вас, проблеми потрібно зустрічати у всеозброєнні. І центральне місце у вашому арсеналі має зайняти грамотний маркетинг та брендинг. У кризові часи він є найпотужнішою зброєю масового просування.
Дзвоніть, ми обов’язково вам допоможемо.
COPYRIGHT © РІШЕННЯ ДЛЯ БРЕНДІВ GBS